Close
American Blend (americký tabák) LIQUA 4x10ml
American Blend (americký tabák) LIQUA 4x10ml
339 Kč

Jak funguje e-cigareta

Jak funguje e-cigareta

Elektronická cigareta se obecně skládá ze tří částí: baterie, atomizer a zásobárna e-liquidu (tekutá náplň do e-cigaret). Populární jsou i cartomizery/clearomizery což je atomizer a zásobárna e-liquidu v jednom celku (více níže).

1. Baterie:

dobíjecí baterie, která napájí atomizer (níže). Existují dva typy baterií, automatické nebo manuální. Začátečník má většinou tendenci chtít automatickou, kde se aktivuje žhavení tlakovým spínačem při "správném" potažení (podtlak vzduchu). Přesto však drtivá většina přejde postupně na manuální baterie, kde si žhavení řídíte jednoduše stisknutím malého tlačítka, tudiž se nemusíte soustředit na tu "správnou"intenzitu a délku potahování, abyste dostali do plic to co žádájí. Nebojte se zvolit rovnou manuální baterii, zvyknete si během pár sekund a automatickou již nebudete dále chtít používat. My Vám tuto cestu usnadníme, nabízíme jen manuální baterie.
Pokud nemáte možnost pravidelného dobíjení baterií, je dobré zvážit koupi baterie s větší kapacitou (popřípadě některý z tzv. modů/gripů, které jsou ještě výkonnější). Životnost baterií (či dobíjecích článků, které se používají v modech/gripech) je zpravidla vysoká (6 měsíců a déle), dobíjet či ponechávat v nabíječce je můžete jakkoliv, avšak vybitou baterii dejte vždy nabíjet co nejdříve, jinak byste zkracovali její životnost.2. Atomizer:

část, kde se při potažení nažhaví spirálka na kterou je přiváděn e-liquid (tekutá náplň do e-cigarety) a ten se poté přemění na "páru", kterou vdechujete. Na spirálce se při e-kouření postupně usazují nečistoty, které vznikají odpařováním e-liquidu (protože e-liquid obsahuje aroma a další látky), takže atomizeru (resp. jeho žhavící spirálce) je třeba věnovat největší pozornost a také je nutné jednou za čas atomizer (či žhavící spirálku) prostě vyměnit. Životnost bývá různá (záleží i na typu, používaném e-liquidu a četnosti používání), obecný průměr je řádově několik týdnů. Jsou však uživatelé, kterým funguje i mnohem déle, pokud atomizér občas řádně vyčistíte a nejlépe provedete i tzv. suché pálení (úkon, který zbaví spirálku nečistot a atomizer poté funguje zase jako nový). Podrobný český návod je součástí každé u nás zakoupené e-cigarety/atomizéru.3. Kapsle (cartridge, patrona):

zásobárna eliquidu, který je přiváděn do atomizeru, a většinou (dle typu e-cigarety) zároveň i náustek. Do této kapsle se doplňuje/dokapává e-liquid. O e-liquidu se dočtete více zde.
Klasické atomizery s plnitelnými kapslemi jsou dnes však již víceméně minulostí a nahradily je Cartomizery, a jejich průhledná varianta Clearomizery. Je to vlastně kapsle a atomizer v jednom. Prostor kolem žhavící spirálky je zde vyplněn buď vatičkou do které dokapáváte/vstřikujete e-liquid, nebo je e-liquid na spirálku přiváděn jen keramickým teplotně odolným knotem ponořeným přímo v e-liquidu. Výhodou bývá víc prostoru pro e-liquid (nemusíte tak často doplňovat) a v případě Clearomizeru i přímo vidíte kolik máte aktuálně e-liquidu. Ne všechy typy však umožňují suché pálení, které může životonost podstatně prodloužit.
O něco později se pak objevily tzv. výměnné žhavící hlavy - clearomizer je rozebíratelný a po opotřebení žhavící spirálky v něm vyměníte pouze tu malou žhavící část ukrývající spirálku - žhavící hlavu. Tělo atomizeru tak zůstává nadále původní a Vy ušetříte nějakou tu korunu.
Samostatnou kapitolou jsou pak tzv. DIY atomizery (ang. zkratka Do It Yourself), označovány též RBA (Rebuildable Atomizer). Jak již název napovídá, můžete si i přímo vyrábět vlastní spirálky z drátu, které pak do atomizeru šroubujete. Tento systém je tedy určen spíše pro zručnější uživatele a především pro silné kuřáky, kteří se nespokojí s komerčně vyráběnými atomizery a chtějí prostě to nejlepší.Kam směřuje vývoj
Postupně se upouští od napodobování vzhledu klasické cigarety za každou cenu, protože pro spokojeného e-kuřáka jsou zde nakonec důležitější parametry, jako je např. výkon baterie, větší zásobárna e-liquidu atd. Z mého úhlu pohledu je to vlastně dobře, protože e-kouření není kouření (raději bych používal angl. název vaping, nebo chcete-li vapování). Čím dál více populárními se tedy stávají bateriové mody (což je v podstatě taková větší a výkonější baterie pro e-cigaretu, říká se jim také gripy) nejrůznějších tvarů, které poskytují uživatelům maximální komfort v podobě např. volitelných dobíjecích článků, regulaci výkonu, měření el. odporu atomizeru atd. Pro začátečníka se může zdát být "divné" používat k e-kouření nějakou kovovou krabičku s náustkem, ale to jen proto, že je to pro člověka jaksi "nové", dosud neviděné (vapování obecně je velmi mladý obor). Velmi brzy totiž zjistíte, že tvar zde vlastně není vůbec žádný problém a naopak oceníte co takový mod dokáže oproti starším typům e-cigaret. V kombinaci s nějakým DIY/RBA atomizerem pak dostáváte to nejlepší e-kouření současnosti.

Vítejte a webu Ecigareta Brno. Elektronická cigareta Vám může ušetřit hodně peněz a zdraví. Důležitá je však i volba správné e-cigarety a e-liquidu. Rádi Vám poradíme, s e-kouřením ...
Elektronická cigareta se obecně skládá ze tří částí: baterie, atomizer a zásobárna e-liquidu (náplň do e-cigaret). Populární jsou i cartomizery/clearomizery což je atomizer a zásobárna e-liquidu...
E-liquid (náplň do e-cigarety) - Je to směs propylenglykolu - PG, glycerolu - VG (zdravotně nezávadné látky používající se v potravinářství či lékárnách), a nejrůznějších aromatických ...
Elektronická cigareta (zkráceně e-cigareta) je vlastně inhalátor páry, který je však konstruován tak, aby co nejlépe simuloval požitek z kouření klasických cigaret, včetně tabákové chutě, vydechování...